close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
نفت شیل چیست؟
در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما
درباره مــا
با سلام من سلیمان هستم و برای ساخت این وبلاگ دو دلیل داشتم : 1- آگاهی هر چه بیشتر مردم فارسی زبان با رشته زمین شناسی : متاسفانه در ایران زمین شناسی جزو رشته های پر طرفدار نیست و آگاهی مردم ایران نسبت به این رشته بسیار کم است، و برای همین یک گردی روی این رشته و شاخه های آن برای مردم وجود دارد و من بر آن آمدم تا مردم را با رشته خودم و زیبایی های آن آشنا کنم. 2- افزایش آگاهی های خودم
موضوعات
آرشیو
لینک های دوستان
نظرسنجی
چقدر به آینده شغلی رشته زمین شناسی امید دارید؟

آخرین ارسالی های انجمن

نفت شیل چیست؟

462 بازدید پنجشنبه 16 بهمن 1393 زمین شناسی - نفت,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

    تاریخچه نفت شیل

 اولین شواهد پیدایش صنعت نفت شیل بصورت پارافین به قرن نوزدهم در اسکاتلند باز می گردد.

نفت شیل یکی از اولین منابع استفاده انسان از معادن نفت بحساب می آید. اولین استفاده به ثبت رسیده از نفت شیل به اوائل قرن چهاردهم در سوئیس و اطریش باز می گردد.پزشک معالج فردریک اول درسال 1596 در خاطرات خود از نفت شیل بعنوان وسیله ای جهت درمان دردها یاد می کند. از نفت شیل در آغاز قرن هفدهم در شهر مادنا واقع در ایتالیا برای روشنائی استفاده شد. دربار انگلستان در سال 1694 امتیاز استخراج قیر و تار از شکل خاصی از سنگ ها را به سه نفر اعطاء نمود. بعدا" محصول بدست آمده بیتون نفت انگلیسی (Betton,s British Oil)نامیده شد وبعنوان داروئی جهت درمان درد بفروش رسید. صنعت استخراج نفت شیل بصورت مدرن درسال های 1830 در فرانسه و در سال های 1840 در اسکاتلند شکل گرفت. از این نقت بعنوان سوخت، روان کننده و مصارف روشنائی در لامپ ها استفاد گردید. انقلاب صنعتی باعث ایجاد تقاضاهای جدیدی برای این محصول در زمینه روشنائی گردید. نفت شیل بعنوان جایگزین مناسبی برای روغن کمیاب و گرانقیمت نهنگ بکار رفت.

تأسیسات استخراخ نفت شیل در اواخرقرن نوزدهم در استرالیا، برزیل، و امریکا ساخته شد. کشورهای چین(منچوری)، استونی، نیوزیلند، افریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد و سوئیس در اوایل قرن بیستم اقدام به تولید نفت شیل نمودند. کشف نفت در خاورمیانه در اواسط قرن بیستم باعث توقف تولید نفت شیل در اغلب این کشورها شد اما استخراج نفت شیل در شمال شرق چین و استونی همچنان تا قرن بیست و یکم ادامه یافت. با افزایش قیمت نفت در آغاز قرن بیست و یکم استخراج نفت شیل در امریکا، چین، استرالیا و اردن از سرگرفته شد.

استخراج نفت شیل

نفت شیل به روش های تجزیه درحرارت (pyrolysis)، هیدروژن سازی (hydrogenation)، یا انحلال حرارتی (thermal dissolution)استخراج می شود. از روش تجزیه درحرارت برای استخراج نفت شیل از صخره های سختی که در روی زمین یا در درون زمین شکل گرفته اند استفاده می شود. استخراج نفت شیل تا سال 2008 بیشتر به روش انفجار صخره ها و انتقال خرده سنگ ها به تاسیسات بازیابی انجام می شد. بااینحال تا آنزمان هم در چند مورد از فن آوری استخراج در محل استفاده شده بود. درجه حرارت لازم برای تفکیک مواد و تبدیل آن ها به هیدروکربن های قابل استفاده باتوجه به زمان پالایش متفاوت است. درجه حرارت موردنیاز از 300 درجه سانتیگراد(570 درجه فارنهایت) شروع می شود؛ اما با افزایش درجه حرارت فرآیند پالایش سریعتر و کاملتر می شود. تفکیک مواد بین درجه حرارت 480 و 520 درجه سانتیگراد(900 تا 970 درجه فارنهایت) بسیار سریعتر انجام می شود.

در روش های هیدروژن سازی و انحلال حرارتی (فرآیند واکنش مایع سازی) استخراج نفت با استفاده از اضافه کردن هیدروژن، حلال ها یا هردوی آن ها انجام می شود. در روش انحلال حرارتی از حلال ها در شرائط حرارت و فشار بالا استفاده می شود. دراین روش در اثر شکسته شدن ماده حلال میزان نفت بدست آمده افزایش می یابد. بهرحال در روش های مختلف میزان نفت شیل بدست آمده متفاوت می باشد.

نکته بسیار مهم در استخراج نفت شیل نسبت انرژی بدست آمده از نفت شیل به انرژی صرف شده برای تولید آن می باشد. به این نسبت "انرژی بدست آمده تقسیم بر انرژی سرمایه گذاری شده" (EROEI) گفته می شود. در سال 1984 طی مطالعاتی که بر روی ذخائر نفت شیل انجام شد این نسبت بین 7/0 تا 3/13 تعیین گردید. طبق مطالعاتی که در سال های اخیر انجام شده بسته به اینکه انرژی صرف شده هزینه بحساب آید یا اینکه ارزش انرژی موجود در داخل کشوربحساب نیاید و فقط انرژی خریداری شده در محاسبات منظور شود این نسبت بین یک تا دو تقسیم بر یک ویا دو تا شانزده تقسیم بر یک تعیین شده است.

مقدار نفت شیل استخراج شده به فن آوری بکار رفته نیز بستگی دارد. مثلا" در منطقه گرین ریور نسبت تولید نفت شیل بسیار بالا و برابر با 25 به 100 گالن امریکائی می باشد.

تولیدکنندگان عمده نفت شیل در جهان بیلان فعالیت تجاری خود را منتشر نموده اند. یکی از این تولیدکنندگان با تولید سالانه 300000 تن نفت شیل از 6/6 میلیون تن سنگ شیل از نظر وزنی 5/4 درصد بازده داشته است. تولیدکننده دیگری با 250000 تن تولید سالانه از 2 میلیون تن سنگ شیل 13 درصد بازده داشته است. شرکت پتروبراس در نظر دارد 550 تن نفت شیل از 6200 تن سنگ شیل در روز تولید نماید یعنی بازده کاری خود را به 9 درصد برساند.

ویژگی ها

ویژگی های مواد اولیه ترکیبات شیل و نحوه استخراج آن از نوع آروماتیک گرفته تا آلیفاتیک متغیراست. این ترکیبات عموما" شامل 5/0 تا 1 درصد اکسیژن، 5/1 تا 2 درصد نیتروژن و 15/0 تا 1 درصد سولفور می باشد. دراین ترکیبات اغلب مواد معدنی هم دیده می شود. نفت شیل نسبت به نفتخام کمترحالت مایع دارد. نفت شیل درحرارت 24تا27 درجه سانتیگراد به حالت مایع درمی آید درحالیکه نفتخام در حرارت 60- تا 30 درجه سانتیگراد مایع می باشد. این ویژگی به نفت شیل این امکان را می دهد تا درخطوط لوله موجود قابل حمل باشد.

بهینه سازی

گرچه شکل اولیه نفت شیل را می توان بهمان صورت بعنوان نفت سوخت مورد استفاده قرار داد اما دربسیاری از موارد نیاز به بهینه سازی دارد. انواع مختلف اشکال اولیه نفت قبل ازارسال به پالایشگاه نیاز به بهینه سازی دارند.

نفتخام دارای گوگرد و نیتروژن می باشد. این عناصر باعث آلودگی هوا می شوند. گوگرد و نیتروژن همراه با آرسنیک و آهن موجود در نفتخام می توانند باعث تخریب کاتالیست های پالایشگاه شوند. اولفین ها باعث ایجاد ذرات نامحلول و اختلال در روند پالایش می شوند. اکسیژن بیشتر در مشتقات سبک نفتخام دیده می شود و باعث تشکیل رادیکال های آزاد می گردد.

موارد استفاده

نفت شیل تا قبل از جنگ جهانی دوم بیشتر برای سوخت در وسائط حمل و نقل بهینه سازی می شد. بعد از جنگ از نفت شیل در صنایع پتروشیمی، رزین های صنعتی و بعنوان نگهدارنده چوب های راه آهن استفاده شد. تا سال 2008 از نفت شیل بیشتر بعنوان نفت حرارتی و سوخت کشتی، و تا حدی در صنایع پتروشیمی  استفاده گردید.

نفت شیل با نقطه جوش بالا برای تولید مشتقات میانی مانند سوخت جت، گازوئیل مناسب است. شکستن بیشترمولکول ها باعث ایجاد هیدروکربن های سبکترمی شود که درنفت سفید مورد استفاده قرار می گیرند.

ذخائرعمده نفت شیل

کل ذخائر نفت شیل دنیا، با توجه به فن آوری موجود برای بازیابی نفت شیل، حدود 8/2 تا 3/3 تریلیون بشکه برآورد می شود. امریکا دارای بیشترین ذخائر نفت شیل در جهان می باشد. ذخائر نفت شیل امریکا 5/1 تا 6/2 تریلیون بشکه برآورد می شود. کل تولید نفت شیل دنیا در سال 2002 روزانه 11،600 بشکه بود. کشورهای عمده تولید کننده نفت شیل درآنسال عبارت بودند از: استونی (5،500 بشکه در روز)، برزیل (3،100 بشکه در روز) و چین (2000 بشکه در روز). چین در سال 2008 با تولید 470 میلیون لیتر در صدرکشورهای جهان قرار گرفت. بعد از آن کشورهای استونی با 445 میلیون لیتروبرزیل با تولید 250 میلیون لیتر در مقام های بعدی قرار داشتند.

تولید نفت شیل بدلیل مشکلات فن آوری و بالابودن هزینه با مانعی روبرو بوده است. انجمن مدیریت زمین در امریکا درماه مارس سال 2011 اقتصادی بودن تولید نفت شیل را زیر سئوال برد. این انجمن اعلام نمود:" درحال حاضر هیچگونه راه اقتصادی برای تولید و فرآورش نفت شیل وجود ندارد"

برچسب ها :


ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پست های مرتبط :تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
آمار سایت
تبلیغات
انجام پروژه های زمین شناسی تحقیق و ترجمه متون زمین شناسی ، انجام پروژه، مقاله و پایان نامه زمین شناسی و جغرافیا و برنامه ریزی شهری ، انجام امور تایپی ، تهیه نقشه توسط نرم افزار جی آی اس با قیمت مناسب و در اسرع وقت
تبلیغات متنی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
تبلیغات متنی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

Code center

ورود به سایت
ارتباط با مدیر
آمارگیر
  آمار مطالب
  کل مطالب : 174
  کل نظرات : 49
  آمار کاربران
  افراد آنلاين : 1
  تعداد اعضا : 108
  آمار بازديد
  بازديد امروز : 48
  بازديد ديروز : 236
  گوگل امروز : 2
  گوگل ديروز: 19
  بازديد هفته : 652
  بازديد ماه : 9,324
  بازديد سال : 61,421
  اطلاعات شما
  آي پي : 54.174.51.80
  مرورگر :
  سيستم عامل :
مطالب جدید
 • آنومالي ها و موارد استفاده از آنها
 • تاريخچه استفاده از فلزات در ايران
 • ایزوتوپ چیست؟
 • با ارزش ترین عناصر کره زمین
 • نگاهی به آینده شغلی رشته زمین شناسی
 • راز ستون های سیمانی 2000 ساله
 • خطر خشک شدن خلیج گرگان
 • بلندترین غار نمکی دنیا در قشم کشف شد
 • ۸۰ درصد شهرهای ایران در خطر زلزله
 • 200 سال زمان تا ترک زمین
مطالب پربازدید
 • 7 روش تشخیص سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی
 • آینده شغلی رشته زمین شناسی و گرایش های آن
 • اصطلاحات مهم زمین شناسی
 • اصطلاحات انگلیسی زمین شناسی
 • ماسه و انواع آن
 • درختان سنگی ( فسیل درختان )
 • مشخصات کانی ها در زیر میکروسکوپ + طبقه بندی
 • جواهرات و محل تشکیل آن ها
 • بافت های سنگ های آذرین
 • جدول تمام کانی ها بر ترتیب حرف الفبا
مطالب تصادفی
 • یکی از مشاهیر زمین شناسی ( دکتر سبزه ئی )
 • پیدا شدن فسیل تخم دایانور در ایران + تصاویر
 • کشف دی‌اکسیدکربن و اکسیژن در دومین قمر زحل
 • بلندترین غار نمکی دنیا در قشم کشف شد
 • زمین شناسی رشته ای پول ساز
 • مشخصات کانی ها در زیر میکروسکوپ + طبقه بندی
 • معرفی رشته ژئوشیمی
 • در جایی به غیر از زمین بزرگ ترین بارش شهاب سنگ رخ خواهد داد
 • سیاره زمین چند می ارزد؟!
 • کوه پردیس ( نزدیک ترین نطقه زمین به خورشید )
حمایت کردن
این پست را +1 کنید