close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
ده الماس معروف جهان
در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما
درباره مــا
با سلام من سلیمان هستم و برای ساخت این وبلاگ دو دلیل داشتم : 1- آگاهی هر چه بیشتر مردم فارسی زبان با رشته زمین شناسی : متاسفانه در ایران زمین شناسی جزو رشته های پر طرفدار نیست و آگاهی مردم ایران نسبت به این رشته بسیار کم است، و برای همین یک گردی روی این رشته و شاخه های آن برای مردم وجود دارد و من بر آن آمدم تا مردم را با رشته خودم و زیبایی های آن آشنا کنم. 2- افزایش آگاهی های خودم
موضوعات
آرشیو
لینک های دوستان
نظرسنجی
چقدر به آینده شغلی رشته زمین شناسی امید دارید؟

آخرین ارسالی های انجمن

ده الماس معروف جهان

662 بازدید چهارشنبه 17 آذر 1395 زمین شناسی جهانی,زمین شناسی تاریخی,کانی شناسی,زمین شناسی اقتصادی,گوهر شناسی,زمین شناسی - اقتصادی,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

الماس های معروف جهان بدلایل مختلف معروف شده اند برخی به خاطر اندازه ، برخی دیگر به خاطر زیبایی و رنگ ولی علت اصلی شاید گذشته یا تاریخی باشد كه آن الماس تجربه نموده است . در اینجا تعدادی از معروفترین الماسهای دنیا را برایتان معرفی می كنیم اما قبل از آن لازم به یادآوری است كه  گوهرها بخصوص الماس با واحد قیراط سنجیده میشوند در واقع هر قیراط  2/. گرم وزن داشته و یابه عبارتی هر گرم برابر با 5 قیراط می باشد. 

كوه نور با 92/108 قیراط وزن  از میان الماسهای مشهور جهان، بی شک کوه نور افسانه آمیزترین آنها به شمار می رود این الماس از یك سنگ اولیه 186 قیراطی برش داده شد. سرگذشت پر نشیب و فراز و حیرت انگیز آن با تاریخ هند، افغانستان، ایران و انگلستان درآمیخته است. کوه نور در قرن شانزدهم میلادی، در دوران سلطنت بابر، بنیانگذار سلسله گورکانی هند پدیدارشد. سپس الماس مشهور به نوبت به دست شاه جهان(کسی که دستور ساختمان بنای تاج محل را داد)، اورنگ زیب(که تعصب دینی اش باعث اختلاف میان هندوان و مسلمانان شد) می رسد، این الماس توسط نادرشاه افشار (یکی از معروفترین جهانگشایان آسیا) درسال 1739 به ایران آورده شد تا اینکه سرانجام به انگلستان برده می شود. كوه نور در سال 1850 به ملكه ویكتوریا اهدا شد در  دربار انگلیس بر روی آن تراش مجدد صورت گرفت و در تاج ملكه الیزابت دوم قرار گرفت  هم اكنون از این الماس در برج لندن (Tower Landon )نگهداری  می شود.

درسدن (Dresden) این الماس به رنگ سبز بوده و 41 قیراط وزن دارد محل پیدایش آن بطور دقیق مشخص نیست ولی احتمالا" بایستی از هندوستان آمده باشد از تاریخچه این الماس تا سال 1742 میلادی اطلاعی در دست نیست در این زمان بود كه این الماس به فردریخ اگوست دوم دوك ساكسونی فروخته شد در حال حاضر این الماس در بنای طاق سبز (Green Vaults) شهر درسدن آلمانی نگهداری می شود.

امید (Hope)  الماسی آبی رنگ با وزن 52/45 قیراط ،این الماس در سال 1830 بوسیله یك بانكدار امریكایی بنام H-Ph Hope خریداری شده و دو باره برش داده شد از سال 1958 از این الماس در انستیتو اسمیت زونیای واشنگتن نگهداری می شود.

ستاره افریقا یا كولینان یك (cullinan I)  با 20/530 قیراط وزن ، سنگ برش نخورده این الماس 3106 قیراط وزن داشت این سنگ بزرگترین سنگی بوده است كه تاكنون پیدا شده سپس این سنگ توسط سرتوماس كولینان رئیس كمپانی معدن به 105 قطعه برش دا ده شد كه بزرگترین آن كولینان یك نام گرفت برش این الماس ها بوسیله تجارتخانه آشر در آمستردام صورت  گرفت . این الماس بعدهادر نشان سلطنتی انگلیس((scepterزینت داده شد  هم اكنون از این الماس در برج لندن(Tower of London)  نگهداری می شود.

 سنسی (sancy) با 55 قیراط وزن ، گفته می شود كه این الماس توسط پادشاه چارلز در طی دهه 1470 مورد استفاده قرار می گرفته است در سال 1570 این الماس بوسیله سیگنیور دی سنسی (همنام با الماس ) سفیر كبیر فرانسه به تركیه رفت هم اكنون این الماس جهت نمایش در موزه لوور پاریس قرار دارد.

تیفانی (Tiffany) این الماس زرد رنگ 51/128 قیراط وزن دارد و در سال 1878 در معدن كیمبرلی افریقای جنوبی پیدا شد سنگ برش نخورده آن 42/287 قیراط وزن داشت این الماس توسط جواهرفروشان تیفانی در نیویورك خریداری و در پاریس با 90 سطح برش داده شد.

 الماس شاه(shah) این الماس 70/88  قیراط وزن دارد وهمان طور كه در تصویر می بینید برش این الماس با الماسهای دیگر كاملا" متفاوت است این الماس سطوح كلیواژ را بخوبی نشان می دهد سنگ اولیه این الماس 95 قیراط وزن داشت كه پس از برش بصورت برش قطعی به 7/88 قیراط تقلیل یافت.
بی نظیر بودن این الماس بدین دلیل است كه در سه سطح این الماس نام سه پادشاه مسلمان مالك این الماس حك شده است . جهانگیر شاه ، جهان شاه و فتحعلی شاه اسامی این پادشاهان است این الماس در هنگام حمله نادر شاه در سال 1739 بوسیله نادر شاه افشار به ایران آورده شد و بعدها طی حوادثی به روسیه رفت و در سال 1829 به تزار نیكلاس اول اهدا شد از این الماس هم اكنون در كاخ كرملین مسكو نگهداری می شود.

ناساك با 38/43 قیراط وزن . این الماس در ابتدا بیش از 90 قیراط وزن داشته و در معبد شیوا نزدیك ناساك هند از آن نگهداری می شد در سال 1818 این معبد توسط انگلستان غارت شد و در سال 1927 به نیویورك رفت و در آنجا تراش مجدد داده شد در سال 1977 بوسیله پادشاه عربستان سعودی خریداری شد و هم اكنون در تملك این پادشاهی است .

 كولینان چهار با وزن 60/63 قیراط. این الماس نیز یكی از 105 قطعه برش خورده از بزرگترین كریستال الماس برش نخورده پیدا شده در جهان می باشد این الماس در تاج ملكه مری قرار گرفت و بعدها به عنوان سنجاق سینه تزئینی از آن استفاده شد هم اكنون در برج لندن از آن نگهداری می شود.

دریای نور ( Daray - I- Nur) دریای نور یكی از بزرگترین الماس‌های شناخته شده به وزن175 تا 195 قیراط است. این الماس  به رنگ صورتی شفاف بوده و در سال 1739 بعد از حمله ایرانی‌ها به دهلی‌هند،توسط نادرشاه به ایران آورده شد. این الماس بر روی تاج پادشاه ایران قرار داده شده است. دریای نور همراه با خواهر خود «كوه نور» كه اینك جزو گوهرهای سلطنتی انگلستان است و در جلو تاج سلطنتی آن كشور نصب شده است، توسط نادر شاه افشار جزو هدایای محمد شاه گوركانی و غنایم جنگی، از هند به ایران آورده شده است. این سنگ قیمتی پس از نادر ظاهراً به تصرف نوه وی شاهرخ در آمده، سپس به دست میر علم خان عرب خزیمه و پس از آن بدست محمد حسن خان قاجار افتاد و از او به كریم خان زند و سرانجام به لطفعلی خان زند رسید. آغا محمد حسن خان قاجار پس از شكست دادن و كور كردن لطفعلی خان، خود بازوبندهای دریای نور و تاجماه را از بازوان آن گشوده متصرف گردید و بدین گونه این گوهر یكتا جزو گوهرهای خزاین قاجار درآمدناصرالدین شاه معتقد بوده كه این الماس از گوهرهای تاج كورش كیخسرو بوده است و خود او بسیار به این گوهر گرانبها علاقه داشت و گاهی آنرا به كلاه و زمانی به بند ساعت و گاهی به سینه خود نصب میكرد و حتی تولیت دریای نور را منصبی مخصوص قرار داده بود و این مهم را با عیان و بزرگان كشور محول میداشت، چنانكه در ضمن وقایع سال 1296 هـ . ق. در منتظم ناصری می خوانیم كه تولیت دریای نور در ان سالها به حاجی محمد رحیم خان خازن الملك محول بوده است دریای نور بعدها داخل موزه جواهرات دولتی گردیده در همان محل بود تا در سال 1336هـ .ق. هنگامی كه محمد غلی میرزا بر اثر شكستی كه از مشروطه خواهان خورد به سفارت روس در زرگنده پناهنده شد، این گوهر را جزو گوهر های دیگری با خود به آنجا برد و مدعی بود كه گوهر مزبور ملك شخصی اوست و چیزی نمانده بود كه این گوهر گرانبهای ایران كه یادگار جهانگیری‌های نادر شاه می‌باشد مانند خواهر خود راه دیار دیگری را در پیش گیرد ولی همت ملیون و آزادیخواهان آن را نجات داد. پس از رفت و آمدها و گفتگو های بسیار، این گوهر را با مقداری گوهر های دیگر از محمد علی میرزا پس گرفته به موزه و خزانه سلطنتی باز گردانیدند.

منبع : http://www.studiosoft.it/jewelryworlds10.htm

برچسب ها :


ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پست های مرتبط :تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
آمار سایت
تبلیغات
انجام پروژه های زمین شناسی تحقیق و ترجمه متون زمین شناسی ، انجام پروژه، مقاله و پایان نامه زمین شناسی و جغرافیا و برنامه ریزی شهری ، انجام امور تایپی ، تهیه نقشه توسط نرم افزار جی آی اس با قیمت مناسب و در اسرع وقت
تبلیغات متنی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
تبلیغات متنی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

Code center

ورود به سایت
ارتباط با مدیر
آمارگیر
  آمار مطالب
  کل مطالب : 174
  کل نظرات : 49
  آمار کاربران
  افراد آنلاين : 1
  تعداد اعضا : 108
  آمار بازديد
  بازديد امروز : 60
  بازديد ديروز : 236
  گوگل امروز : 2
  گوگل ديروز: 19
  بازديد هفته : 664
  بازديد ماه : 9,336
  بازديد سال : 61,433
  اطلاعات شما
  آي پي : 54.174.51.80
  مرورگر :
  سيستم عامل :
مطالب جدید
 • آنومالي ها و موارد استفاده از آنها
 • تاريخچه استفاده از فلزات در ايران
 • ایزوتوپ چیست؟
 • با ارزش ترین عناصر کره زمین
 • نگاهی به آینده شغلی رشته زمین شناسی
 • راز ستون های سیمانی 2000 ساله
 • خطر خشک شدن خلیج گرگان
 • بلندترین غار نمکی دنیا در قشم کشف شد
 • ۸۰ درصد شهرهای ایران در خطر زلزله
 • 200 سال زمان تا ترک زمین
مطالب پربازدید
 • 7 روش تشخیص سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی
 • آینده شغلی رشته زمین شناسی و گرایش های آن
 • اصطلاحات مهم زمین شناسی
 • اصطلاحات انگلیسی زمین شناسی
 • ماسه و انواع آن
 • درختان سنگی ( فسیل درختان )
 • مشخصات کانی ها در زیر میکروسکوپ + طبقه بندی
 • جواهرات و محل تشکیل آن ها
 • بافت های سنگ های آذرین
 • جدول تمام کانی ها بر ترتیب حرف الفبا
مطالب تصادفی
 • ایزوتوپ چیست؟
 • کشف بزرگترین استخوان دایناسور
 • بافت های سنگ های آذرین
 • معرفی رشته ژئوشیمی
 • گوهرهایی از فضا (ترجمه)
 • تاریخچه زمین شناسی اقتصادی در ایران
 • برخورد شهاب سنگی عظیم و شروع نابودی دایناسور ها
 • پریدوتیت و کاهش آلودگی هوا
 • نوواکولیت (Novaculite)
 • آینده شغلی رشته زمین شناسی
حمایت کردن
این پست را +1 کنید