close
تبلیغات در اینترنت
تکتونیک در یک نگاه
در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما
درباره مــا
با سلام من سلیمان هستم و برای ساخت این وبلاگ دو دلیل داشتم : 1- آگاهی هر چه بیشتر مردم فارسی زبان با رشته زمین شناسی : متاسفانه در ایران زمین شناسی جزو رشته های پر طرفدار نیست و آگاهی مردم ایران نسبت به این رشته بسیار کم است، و برای همین یک گردی روی این رشته و شاخه های آن برای مردم وجود دارد و من بر آن آمدم تا مردم را با رشته خودم و زیبایی های آن آشنا کنم. 2- افزایش آگاهی های خودم
موضوعات
آرشیو
لینک های دوستان
نظرسنجی
چقدر به آینده شغلی رشته زمین شناسی امید دارید؟





آخرین ارسالی های انجمن

تکتونیک در یک نگاه

447 بازدید جمعه 12 شهريور 1395 زمین شناسی جهانی,زمین شناسی - تکتونیک,زمین شناسی - آب شناسی ( هیدرولوژی ),سنجش از دور زمین شناختی,اصطلاحات زمین شناسی,اصطلاحات زمین شناسی,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

تجزیه و تحلیل تکتونیکی و نحوه مطالعه ی ساختها در زمین شناسی

برای تجزیه و تحلیل ساختهای تکتونیکی،بر اساس دقت و مقیاس مورد مطالعه،محققان علوم زمین تقسیم بندیهای گوناگونی ارائه کرده اند که در اینجا به روش پیشنهادی آکادمی علوم آلمان اشاره می شود.
زمین ساخت جهانی : بررسی و تجزیه و تحلیل تکتونیکی ساخت های زمین شناسی د رمقیاس جهانی در حد بلوکهای قاره ای یا اقیانوسی
ماکرو تکتونیک:

جمع آوری و توصیف دقیق عناصر صفحه ای و یا عناصر خطی موجود در پیکره یک توده سنگ به بزرگی توده های سنگ های درونی یا دگرگونی.

میکروتکتونیک:

بررسی و تعیین روابط تقارنی و هندسی و نیز رابطه بین تبلور مجدد و دگر شکلی از روی مطالعه مقاطع نازک سنگها

در زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک بدون لحاظ کردن مقیاس و دقت مورد مطالعه،باید به مسائل زیر توجه و به سوالات طرح شده پاسخ مناسبی داده شود:
الف-ساختهای موجود در منطقه از چه نوعی است؟
ب-این ساختها در چه زمانی تشکیل شده است؟
ج-این ساخت ها حاصل کدام شرایط فیزیکی و مکانیکی است؟


3-مطالعه ساخت ها 

ساخت ها را در زمین شناسی ساختمانی می توان از نقطه نظرها ی زیر مورد مطالعه قرار داد:
مطالعه بر اساس وضعیت هندسی: در این نوع مطالعه،ساخت های مختلف از نظر شکل هندسی مورد توجه قرار می گیرند و به انواع چین،درز ،گسل و ...تقسیم می شوند.
مطالعه از نظر سینماتیکی: در این نوع مطالعه چگونگی تشکیل ساخت های منطقه مورد نظر است.
مطالعه تاریخی: این بررسی شامل مطالعه ساخت های مختلف یک ناحیه از نظر تعیین زمان شکل گیری آنهاست.
مطالعه از نظر دینامیکی: در این حالت،رابطه نیروهای موثر بر سنگها و ساخت های به وجود آمده در آن،مورد بررسی قرار می گیرد.به طور کلی در تجزیه و تحلیل ساخت های زمین شناسی،خصوصا تجزیه و تحلیل دینامیکی،هدف دستیابی به تنش های به وجود آورنده ساخت هاست.

4- رابطه زمین شناسی ساختمانی با سایر علوم زمین

سنگ شناسی:

این شاخه از علوم زمین از منشا پیدایش و شرایط تشکیل سنگها و همچنین رابطه موجود بین سنگها گفتگو می کند و ارتباط نزدیکی با زمین شناسی ساختمانی،به ویژه تغییر شکل هایی که در اعماق زمین با تبلور دوباره یا دگرگونی سنگها همراهند،دارد.

رسوب شناسی:

در مبحث رسوب شناسی،مطالعه سنگهای رسوبی،طرز تشکیل آنها و همچنین نحوه و شرایط رسوب گذاری مواد در محیط های مختلف مورد توجه است.رسوب شناسی و رسوب گذاری از رخ دادهای تکتونیکی شواهد و مدارک زیادی ارائه می کنند،زیرا تغییر شرایط ته نشینی و انباشته شدن رسوبات با تغییر شکل حوضه های رسوبی حاصل می شود.مطالعه این ارتباط در مبحث تکتونیک و رسوب گذاری و تحلیل حوضه ها صورت می گیرد.

چینه شناسی:

تعیین سن نسبی طبقات زمین و مطالعه تغییرات آن در زمین های گذشته موضوع اصلی این علم است.وضعیت تکتونیک منطقه را نمی توان بدون دانستن اطلاعاتی درباره چینه شناسی آن ناحیه روشن کرد.اغلب اوقات وضع چینه شناسی به موقعیت ساختمانی طبقات وابسته است که بدون دانستن چگونگی موقعیت تکتونیک منطقه،امکان بررسی ترتیب چینه شناسی وجود ندارد.برای دانستن این رابطه باید علم رسوب شناسی را پایه تحقیق قرار داد.

زمین ریخت شناسی:

بررسی شکل خارجی زمین،به خصوص شکل ارتفاعات،دره ها،رودخانه ها،سواحل و کف دریا ها در حیطه این علم است.زمین ریخت شناسی در مناطقی که تحت تاثیر تکتونیک جدید قرار گرفته اند،اهمیت زیادی دارد.به علاوه،بعضی از تغییر شکل ها،خود به تکامل و تحول مورفولوژی بستگی دارد که موضوع علم مورفوتکتونیک است.

زمین شناسی کاربردی:

این شاخه از علوم زمین،کلیه مواردی را که مربوط به کارهای ساختمانی و یا مقاومت زمین در مقابل عوامل خارجی است مورد مطالعه قرار می دهد.بنابر این آن بخش از مسائل مربوط به شهر سازی،راه سازی،حفر تونل،ایجاد سدها وسازه های بزرگ و ...که رابطه مستقیمی با جنس زمین دارد،موضوع این علم را تشکیل می دهد،نیروهای عمل کننده بر زمین باعث ایجاد تغییر در پوسته زمین و تاثیر گذاری بر روی سازه های احداث شده بر روی آن می شود.بنابر این شناخت پدیده های ساختمانی و تکتونیکی کمک موثری به برنامه ریزی صحیح در ایجاد این گونه سازه ها میکتد.

شاخه هایی از علم زمین شناسی،مانند مکانیک سنگ،زمین شناسی مهندسی و ژئوفیزیک که در شناخت خواص فیزیکی سنگ ها و اهمیت این خواص در تغییر شکل آنها بحث می کنند،در قالب این علم گنجانیده شده است.برای شناخت این خواص،باید اطلاعاتی درباره پراکندگی و روند درزها و گسلها در سنگ،نیروهای عمل کننده در ناحیه و تاثیر آن بر سازه را به دست آوریم.
زمین شناسی اقتصادی:

اکتشاف و بهره برداری از ذخایر زیرزمینی که به نحوی جنبه اقتصادی دارد،هدف اصلی این علم است.مواد معدنی در ساخت های خاص زمین شناسی متمرکز می شوند.مثلا بسیاری از مواد معدنی به صورت رگه د رامتداد گسل ها و شکستگی ها تشکیل می شوند،یا نفت و گاز طبیعی بیشتر در تاقدیسها جمع می شوند.یا شناخت این ساخت ها و استفاده بهینه از مخازن موجود،آگاهی از مشخصات تکتونیکی و ساختمانی منطقه ی مورد مطالعه لازم است.

آب زمین شناسی:

این شاخه از علوم زمین نحوه تشکیل مخازن آب زیرزمینی و طرق استفاده و بهره برداری از آنها را مورد مطالعه قرار می هد.لذا آشنایی با وضعیت ساختمانی منطقه کمک موثری د رمطالعه مخازن زیرزمینی است،چون گسلها و شکستگیها علاوه بر جابجایی لایه های آب دار،مجاری مناسبی برای عبور آبهای زیرزمینی ایجاد می کنند.

فتوژئولوژِی:

مطالعه و نتیجه گیری از عکسها ی هوایی و ماهواره ای د رقلمرو این علم است.امروزه بررسی های زمین شناسی ساختمانی با استفاده از عکس های هوایی و مطالعه مستقیم در روی زمین(زمین شناسی صحرایی)صورت میگیرد و اصولا این دو علم،یعنی فتوژئولوژی و زمین شناسی ساختمانی لازم و ملزوم یکدیگرند.

برچسب ها :


ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پست های مرتبط :



تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
آمار سایت
تبلیغات
انجام پروژه های زمین شناسی تحقیق و ترجمه متون زمین شناسی ، انجام پروژه، مقاله و پایان نامه زمین شناسی و جغرافیا و برنامه ریزی شهری ، انجام امور تایپی ، تهیه نقشه توسط نرم افزار جی آی اس با قیمت مناسب و در اسرع وقت
تبلیغات متنی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
تبلیغات متنی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

Code center

ورود به سایت
ارتباط با مدیر
آمارگیر
  آمار مطالب
  کل مطالب : 175
  کل نظرات : 62
  آمار کاربران
  افراد آنلاين : 3
  تعداد اعضا : 112
  آمار بازديد
  بازديد امروز : 206
  بازديد ديروز : 265
  گوگل امروز : 8
  گوگل ديروز: 4
  بازديد هفته : 1,868
  بازديد ماه : 7,554
  بازديد سال : 14,205
  اطلاعات شما
  آي پي : 34.226.244.70
  مرورگر :
  سيستم عامل :
مطالب جدید
 • نقشه تفکیک هندسی مناطق حاله دگرسانی ایران
 • آنومالي ها و موارد استفاده از آنها
 • تاريخچه استفاده از فلزات در ايران
 • ایزوتوپ چیست؟
 • با ارزش ترین عناصر کره زمین
 • نگاهی به آینده شغلی رشته زمین شناسی
 • راز ستون های سیمانی 2000 ساله
 • خطر خشک شدن خلیج گرگان
 • بلندترین غار نمکی دنیا در قشم کشف شد
 • ۸۰ درصد شهرهای ایران در خطر زلزله
مطالب پربازدید
 • 7 روش تشخیص سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی
 • آینده شغلی رشته زمین شناسی و گرایش های آن
 • اصطلاحات مهم زمین شناسی
 • اصطلاحات انگلیسی زمین شناسی
 • ماسه و انواع آن
 • درختان سنگی ( فسیل درختان )
 • مشخصات کانی ها در زیر میکروسکوپ + طبقه بندی
 • جدول تمام کانی ها بر ترتیب حرف الفبا
 • جواهرات و محل تشکیل آن ها
 • بافت های سنگ های آذرین
مطالب تصادفی
 • معرفي سايت هاي مفيد زمين شناسي
 • مورن ها
 • حرکت سنگ ها در پالایا
 • با ارزش ترین عناصر کره زمین
 • کاربردهای سنجش از دور در زمين شناسی
 • معرفی رشته ژئوشیمی
 • سنگ خوراکی
 • نوواکولیت (Novaculite)
 • رشته رسوب شناسی ( کارشناسی ارشد )
 • 200 سال زمان تا ترک زمین
حمایت کردن
این پست را +1 کنید