close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
10 دروغ در مورد گرمایش زمین
در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما
درباره مــا
با سلام من سلیمان هستم و برای ساخت این وبلاگ دو دلیل داشتم : 1- آگاهی هر چه بیشتر مردم فارسی زبان با رشته زمین شناسی : متاسفانه در ایران زمین شناسی جزو رشته های پر طرفدار نیست و آگاهی مردم ایران نسبت به این رشته بسیار کم است، و برای همین یک گردی روی این رشته و شاخه های آن برای مردم وجود دارد و من بر آن آمدم تا مردم را با رشته خودم و زیبایی های آن آشنا کنم. 2- افزایش آگاهی های خودم
موضوعات
آرشیو
لینک های دوستان
نظرسنجی
چقدر به آینده شغلی رشته زمین شناسی امید دارید؟

آخرین ارسالی های انجمن

10 دروغ در مورد گرمایش زمین

524 بازدید جمعه 20 تير 1393 زمین شناسی جهانی,زمین شناسی,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

10 دروغ در مورد گرمایش زمین


http:///images/85512762770404969069.jpg

متاسفانه خيلي از اوقات دولت ها هم در دام انكار گرفتار ميشوند و براي اين كه بوق عملكرد ضعيفشان در كرنا نيافته دو سياست اصلي را پيش ميگيرند: يا اصلا در اين مورد صحبت نميكنند و یا سعي ميكنند مشكل را كمرنگ جلوه بدهند و تقصير را به گردن عوامل محیطی ديگري بياندازند و خودشون را طبق معمول از فاجعهه ای که رخ داده مبرا کنند.

بعد از انقلاب صنعتي گرمايش كره زمين به شدت افزايش يافت و امكان ندارد كه در افزايش دماي زمين، تغييرات در ميزان رطوبت هوا و روند بارش باران بتوانيم نقش بشر را ناديده بگيريم. توليد بيش از حد گاز دي اكسيد كربن و گازهاي گلخانه اي مسبب اصلي اين تغييرات هستند که اکثرا توسط انسان ها تولید شده اند. هم اكنون ميزان گاز دي اكسيد كربن موجود در هوا ٣٠ درصر بيشتر از ٨٠٠٠٠٠ سال گذشته است و درجه حرارت زمين نسبت به صد سال گذشته 0.75 درجه سانتي گراد افزايش داشته است و هر دهه كره زمين 0.13 درجه سانتي گراد در حال گرم شدن است. همين گرمايش باعث افزايش سطح آب درياها شده كه در مطلب بعديم براتون توضيح خواهم داد كه افزايش سطح آب دريا چه تهديد جدي براي ساكنان شهرهاي مجاور درياها و بعضا کل زمین ست كه ايران عزيز ما هم از اين خطر در امان نيست!

از طرف ديگه هم اكنون بين ٢٠ تا ٣٠ درصد از گونه هاي حيواني و گياهي زمين فقط به دلیل گرمایش هوا در معرض انقراض قطعي هستند. آنچه كه ما در اين وسط از آن غافل مانده ايم وضعيت اقيانوس ها است. آب اقيانوس دي اكسيد كربن موجود در هوا را به خودش جذب ميكنه و اين امر باعث شده كه آب دريا ها و اقيانوسها اسيدي بشه . این امر باعث مرگ موجودات دريايي و به خطر افتادن سلامت افرادي شده كه از محصولات دريايي تغذيه ميكنند. 
من در زير ١٠ باور غلط در مورد تغييرات آب و هوايي را براتون نوشتم كه توسط بعضی از رسانه ها در حال ترویج است.  اميدوارم اين نوشته باعث بشه دست كم افرادي كه مطالب من را ميخونند نسبت به مساله تغييرات آب و هوايي حساس بشن و قدم هاي كوچكي كه از دستشون برمياد را براي مبارزه با آن انجام بدهند.

1.بين دانشمندان توافق نظر در مورد دلايل گرمايش زمين وجود ندارد:
جمعيت غريب به اتفاق دانشمندان بر طبق هزاران تحقيق انجام گرفته در موسسات تحقيقاتي و دانشگاهي بر اين باورند كه خودخواهي ها و سود جويي هاي بشر عامل اصلي گرمايش كره زمين است و بايد هم اكنون براي مبارزه با آن به پا خواست. همچنین نبايد تعجب کرد که كساني حاضر به پذيریش اين حقيقت نيستند و مدام آن را به چالش ميكشند. این افراد نگران به خطر افتادن منافع مالي و سياسي خود هستند و  حفظ محیط زیست برایشان عادی از هر اهمیتی است.

2.تغييرات آب و هوايي جزیی از روند طبيعي كره زمين است و در طول ميليون ها سال گذشته كره زمين  بارها شاهد آن بوده است.

بله، كره زمين شاهد دوره هاي مختلف آب و هوايي بوده است و دوره هاي مختلفي مانند عصر يخبندان را از سر گذرانده ولي جنس تغييرات آب و هوايي كه اكنون ما شاهد آن هستيم كاملا متفاوت از تغييرات كره زمين در ميليون ها سال گذشته است و ربطي به چگونگي چرخش زمين و فاصله آن با خورشيد و فعاليت هاي آتشفشاني ندارد و تنها به دليل خودخواهی های نسل بشر ايجاد شده است. بایید این حقیقت تلخ را بپذیریم که توليد گازهاي گلخانه اي و انتشار بيش از حد دي اكسيد كربن در هوا به هيچ عنوان منشا طبيعي ندارد و فرزند نامشروع بشر است!

3.گرمايش كره زمين متوقف شده است:

درجه حرارت هاي ثبت شده نشان ميدهد كه درجه حرارت هوا مرتب رو به افزايش است و دهه بين سال ٢٠٠٠ تا ٢٠٠٩ گرم ترين دوره زمين نبوده و دماي هوا همچنان رو به افزايش است هرچند که ما شاهد وقوع زمستانهاي سرد در سالهای جاري و حتي در شهر تهران بوده ايم ولي مقياس گرمايش زمين درجه حرارت قطب است كه مرتبط رو به افزايش است و نشان از گرمایش كره زمين دارد. همچنين ما نبايد آب و هوا را با اقليم اشتباه بگيريم و ريزش برف در يك نقطه از جهان را نشانه توقف گرمايش زمين بدانيم! همچنين بعضي از عوامل جوي مانند فوران آتشنشان ها و ساطع شدن ذرات معلق در هوا ميتواند براي يك دوره منجر به كاهش درجه حرارت هوا در منطقه اي خاص شوند ولي به هيچ عنوان به معني توقف روند گرمايش زمين نيستند.

4.خورشيد عامل اصلي گرمايش زمين است:

بدون شك خورشيد تاثير زيادي بر گرمایش كره زمين دارد اما تغييرات صورت گرفته در اين سياره ربطي به گرمايش سال هاي اخير كره زمين ندارد و حتي اگر درجه حرارت خورشيد كاهش نیز پيدا كند ما همچنان شاهد گرمايش كره زمين در چند دهه آتي خواهيم بود.

مچنين اگر خورشيد مقصر اصلي اين گرمايش بود بايد ما شاهد افزايش دما در لايه هاي خارجي جو می بودیم در حالي كه لايه هاي داخلي و پايینی جو در حال گرم شدن هستند و لايه خارجي و بالايي جو روند رو به سرمايشی دارد و دليل اصلي آن اين است كه دي اكسيد كربن و گازهاي گل خانه اي حرارت را در زل خود زنداني ميكنند و باعث گرمايش لايه هاي زيرين ميشوند.

در حقيقت در ٣٥ سال گذشته سطح خورشيد به طرز استثنايي سرد بوده است و این در حالیست که در همين زمان درجه حرارت زمين مدام در حال افزايش يافتن بوده است.

5. دانشمندان در مورد آب شدن يخچالهاي طبيعي غلو ميكنند:

بدون شك دانشمندان در گذشته در بعضي از محاسبات و پيش بيني هاي خود دچار اشتباهاتي شده اند و از بررسي تاثير بعضي از فاكتورها غافل مانده اند اما اين اشتباهات دخلي به حقيقت آب شدن يخچالهاي طبيعي ندارد زيرا مشاهدات، محاسبات و ثبت هاي علمي انجام گرفته با ابزار پيشرفته به خوبي نشان ميدهد كه يخچالهاي طبيعي زمين رو به كاهش هستند و قطع توليد گازهاي گلخانه اي ميتواند جان ميليون ها انساني كه براي تامين آب آشاميدني خود نياز به اين يخچالهاي طبيعي دارند را نجات دهد. 

6. بیشتر دي اكسيد كربن موجود در هوا توسط آتشفشان ها ساطع میشود:

آتشنشان ها، تنها عامل ايجاد يك درصد از دي اكسيد كربن موجود در هوا هستند كه اين رقم با افزايش توليد كربن توسط بشر رو به كوچكتر شدن هم است! همچنين فراموش نشود كه فوران آتشفشان ها موجب سرمايش زمين ميشوند و نه گرمايش آن زيرا ذرات معلق و دي اكسيد سولفور موجود در هوا باعث انعكاس اشعه خورشيد به جو و نرسيدن آن به سطح زمين مي شوند.

7. دي اكسيد كربن آلايندگی ندارد و گازي طبيعي و ضروري براي زندگي است:

بايد به خاطر داشته باشيم كه هر چيز طبيعي الزاما به معني ايمن نيست همانطور كه تجمع بيش از حد اكسيژن كه حيات همه ما بدان گاز وابسته است ميتواند با خود مسموميت به همراه آورد بدين سان تجمع بيش از حد دي اكسيد كربن در هوا باعث به خطر افتادن سلامتي و به زيستي مردم شده است. تجمع گاز دي اكسيد كربن، به همراه متان، اكسيد نيتروژن و ديگر گازهاي گلخانه اي توليد شده توسط دست بشر باعث گرمايش اتمسفر و به خطر افتادن سلامت بشر و مرگ گونه هاي گياهي و جانوري زيادي هستند.

8. در گذشته دوره هاي گرمايش زمين ناشی از وجود دي اكسيد كربن نبوده است:

درست است كه عوامل متفاوتي ميتواند در گرمايش كره زمين نقش داشته باشند اما نقش چرخه كربن همواره در اين مساله بارز بوده است. زماني كه در دوران يخ بندان در چرخه حركت زمين به دور خورشيد تغييراتي رخ داد ميزان تجمع دي اكسيد كربن كاهش پيدا كرد که منجر به سرمايش كره زمين شد. در سالهاي آخر عصر يخبندان، اقيانوسها شروع به گرم شدن کردند و دي اكسيد ذخيره شده در خود را آزاد نمودند كه سرعت گرمايش زمين را چندين برابر كرد. اما هم اكنون اين مساله با افزايش دي اكسيد كربن و گازهاي گلخانه اي سرعتي باور نكردني به خود گرفته است!

9.. استراليا همواره به خشكسالي، موج هاي هواي گرم و آتش سوزي مبتلا بوده و اين مشكلات ربطي به گرمايش هوا ندارند:
بله، استراليا همواره قرباني خشكسالي و آب و هواي گرم بوده ولي ميزان و شدت اين بلايا در سال هاي اخير رشد چشم گير و باور نكردني داشته كه در آنها ميتوان رد پاي دستكاريهاي بشري را به خوبي ديد! اين امر اين كشور را به سرزميني آسيب پذير تبديل كرده است. آتش سوزيهاي اخير جنگلهاي اين كشور كه ناشي از خشكي بيش از حد آب و هوا است اكنون به بحراني جدي تبديل شده است زيرا علاوه بر نابودي جنگلها، حرارت آتش منجر به ايجاد خشكسالي هاي طولاني در اين قاره خواهد شد. تخمين زده مي شود كه احتمال وقوع آتش سوزي در جنگلهاي اين كشور تا سال ٢٠٢٠ دو برابر خواهد شد.

١٠.گرمايش زمين به نفع بشر است!

هرچند خوشبيني صفت خوبيست ولي واقعيت اين است كه گرمايش زمين زندگي را براي همه ما دشوار خواهد كرد و قربانيان اصلي آن مردم فقيري خواهند بود كه قدرت تطبيق خود با شرايط جديد را ندارند.
تاثيرات مستقيم گرمايش زمين عبارتند از: هواي خشك و گرم، بارش كمتر باران، وقوع سيل هاي شديد، خطر وقوع آتش سوزي، پیدایش بيماريهاي جديد، و شيوع گستدره بيماريها و مهاجرت حجم زيادي از مردم به نقاط ديگر بدون اينكه هيچ زير ساختي براي این مهاجرت فراهم باشد! هر چند در ارتفاعات بالا و كوهستاني گرمايش زمين امكان كاشت در دوره بلند مدت تري را ميدهد ولي در ارتفاعات پايين امكان كشاورزي به دليل خشكسالي از بين ميرود و موج هاي شديد گرما باعث مرگ سالمندان و كودكان ميشود.

همچنين فراموش نكنيم اگرچه دي اكسيد كربن موجب رشد گياهان ميشود ولي حجم زياد آن خاك را براي آتش سوزي مستعد ميكند و از كيفيت مواد غذايي توليد شده بخصوص گندم ميكاهد. به علاوه اين كه همانطور كه رشد گياه با افزايش دي اكسيد كربن زياد ميشود در كنار آن علف هاي هرز نيز نمو ميكنند و هزينه هاي كشاورزي را بالا ميبرند.

برچسب ها :


ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پست های مرتبط :تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
آمار سایت
تبلیغات
انجام پروژه های زمین شناسی تحقیق و ترجمه متون زمین شناسی ، انجام پروژه، مقاله و پایان نامه زمین شناسی و جغرافیا و برنامه ریزی شهری ، انجام امور تایپی ، تهیه نقشه توسط نرم افزار جی آی اس با قیمت مناسب و در اسرع وقت
تبلیغات متنی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
تبلیغات متنی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

Code center

ورود به سایت
ارتباط با مدیر
آمارگیر
  آمار مطالب
  کل مطالب : 174
  کل نظرات : 49
  آمار کاربران
  افراد آنلاين : 1
  تعداد اعضا : 108
  آمار بازديد
  بازديد امروز : 97
  بازديد ديروز : 236
  گوگل امروز : 2
  گوگل ديروز: 19
  بازديد هفته : 701
  بازديد ماه : 9,373
  بازديد سال : 61,470
  اطلاعات شما
  آي پي : 54.174.51.80
  مرورگر :
  سيستم عامل :
مطالب جدید
 • آنومالي ها و موارد استفاده از آنها
 • تاريخچه استفاده از فلزات در ايران
 • ایزوتوپ چیست؟
 • با ارزش ترین عناصر کره زمین
 • نگاهی به آینده شغلی رشته زمین شناسی
 • راز ستون های سیمانی 2000 ساله
 • خطر خشک شدن خلیج گرگان
 • بلندترین غار نمکی دنیا در قشم کشف شد
 • ۸۰ درصد شهرهای ایران در خطر زلزله
 • 200 سال زمان تا ترک زمین
مطالب پربازدید
 • 7 روش تشخیص سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی
 • آینده شغلی رشته زمین شناسی و گرایش های آن
 • اصطلاحات مهم زمین شناسی
 • اصطلاحات انگلیسی زمین شناسی
 • ماسه و انواع آن
 • درختان سنگی ( فسیل درختان )
 • مشخصات کانی ها در زیر میکروسکوپ + طبقه بندی
 • جواهرات و محل تشکیل آن ها
 • بافت های سنگ های آذرین
 • جدول تمام کانی ها بر ترتیب حرف الفبا
مطالب تصادفی
 • یکی از مشاهیر زمین شناسی ( دکتر سبزه ئی )
 • کشف درخت در مریخ ( توسط سازمان ناسا )
 • معرفی مفهوم زمین شناسی تکتونیک
 • سیاره زمین چند می ارزد؟!
 • منشا حیات زمین یک شهاب سنگ
 • ابرهای رنگی که هنگام زلزله تشکیل میشود
 • سنگ یاقوت یا سنگ شفابخش
 • رابطه نور فرابنفش خورشید و سردی زمین
 • ایزوتوپ چیست؟
 • گسل های مهم ایران
حمایت کردن
این پست را +1 کنید